Lista aktualności Lista aktualności

#sprzątaMY z prezydentem

Dołącz do nas.

Las zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze i wpływa korzystnie na  klimat. Jest domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Poprawia nasze samopoczucie, jest najlepszym miejscem do wypoczynku i rekreacji. Śmieci zupełnie do lasu nie pasują.

Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.

Każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych. Lasy Państwowe przeznaczają na to blisko 20 mln zł rocznie. Jeszcze większy kłopot śmieci stanowią dla właścicieli lasów prywatnych. Niestety, mimo regularnego sprzątania, kolejne tony odpadów trafiają do lasu.

Nie oglądajmy się na innych, zawstydźmy śmiecących i posprzątajmy wspólnie polskie lasy. Razem możemy przywrócić piękno w naszym otoczeniu! W piątek 20 września, kiedy na całym globie będzie rozpoczynało się „Sprzątanie Świata”, w ramach zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę akcji #sprzątaMY. Na chętnych do pomocy będą czekały worki na śmieci i rękawice. 

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania, choćby biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe wiralowej akcji #Zabierz5zLasu: podczas wizyty w lesie zbierz i wynieś z niego przynajmniej pięć śmieci, pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia wyzwania. 

Informujemy, że zbiórki osób chcących posprzątać lasy odbędą się w poniższych miejscach:

  • miejsce postoju Gostków, godz.10:15
  • las w okolicach ul. Targowej w Poddębicach, godz. 11.15. 

Dokładna lokalizacja miejsc zbiórek znajduje się na załączonych mapach (patrz załączniki). Ponadto osoby, pragnące posprzątać las samodzielnie mogą zgłaszać się do biura nadleśnictwa po odbiór rękawic i worków. Warunkiem jest uczestnictwo w akcji #sprzątaMY oraz #zabierz5zlasu. Zachęcamy i zapraszamy. 

 

Pełny komunikat o akcji jest zamieszczony na stronie głównej LP