Lista aktualności Lista aktualności

Ratunek dla rez. Napoleonów

Rozpoczęto wycinkę krzewów.

Nadleśnictwo Poddębice Informuje, że trwają prace nad ratowaniem siedliska dąbrowy świetlistej w rezerwacie Napoleonów.

Przypomnijmy. Rezerwat Napoleonów chroni siedlisko świetlistej dąbrowy. Świetlistej, czyli takiej w której dużo światła dociera do dna lasu. A przynajmniej powinno docierać. Dzięki temu występuje tam duża ilość gatunków roślin, nawet ponad 150 na danej powierzchni. Są gatunki borowe (czyli z lasów iglastych), gatunki dąbrów, grądów, łąk czy okrajków (czyli granicy pola i lasu). Stąd to bogactwo gatunkowe i wielokolorowe runo. W rez. Napoleonów stwierdzono nieco mniej tych gatunków bo 136. Ale to i tak jest dużo.

Niestety wskutek rozwoju drzew oraz wzrostu żyzności gleby powierzchnia rezerwatu zarasta. W związku z tym co parę lat wycina się część drzew i, co ważniejsze, usuwa krzewy. Ostatnio taka wycinka miała miejsce w latach 2015-2016. To właśnie krzewy są główną przyczyną ginięcia rzadkich i chronionych roślin. Ginie lilia złotogłów i naparstnica zwyczajna, giną storczyk podkolan biały, koniczyny.

Wspólnie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Łodzi wskazano wykonawcy teren,na którym mają prowadzić prace. Wycięte zostaną krzewy grabu, leszczyny, akacji oraz czeremchy amerykańskiej. Mamy nadzieję, że w najbliższym czasie światłożądne gatunki runa rozrosną się na tyle, że będziemy mogli je podziwiać w pełnej krasie. Ale na razie musimy poczekać.

Prace potrwają do początku grudnia br.