Lista aktualności Lista aktualności

Spotkanie na murawie

W dniu 11 sierpnia w Kutnie odbył się XVI Turniej piłki nożnej o puchar Dyrektora RDLP w Łodzi.

W turnieju uczestniczyło 8 drużyn z 9 nadleśnictw. W trakcie rozgrywek panowała sportowa atmosfera zarówno na boisku jak i wśród kibiców. Drużyny reprezentowały wysoki piłkarski poziom. Zwycięzcą turnieju została po raz drugi z rzędu drużyna z Nadleśnictw Kutno - Gostynin. Drugie miejsce po niezwykle widowiskowym finale przypadło drużynie z Nadleśnictwa Przedbórz, natomiast trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Nadleśnictwa Opoczno. Czwarte miejsce przypadło drużynie z Nadleśnictwa Brzeziny, która otrzymała nagrodę fairplay ufundowaną przez Organizację Zakładową NSZZ Solidarność Pracowników Leśnictwa przy RDLP w Łodzi, piąte - drużyna z Nadleśnictwa Poddębice, szóste miejsce zajęli zawodnicy z Nadleśnictwa Skierniewice, na siódmym miejscu uplasowała się drużyna z N. Bełchatów, natomiast zaszczytne ostatnie miejsce po ciężkiej rywalizacji przypadło kolegom z Nadleśnictwa Spała. Królem strzelców został zawodnik  z Nadleśnictwa Przedbórz,  Mateusz Rek (strzelił 11 bramek), natomiast najlepszym bramkarzem okazał się Piotr Zdunek z Nadleśnictwa Poddębice.

Ponadto zgodnie z uchwałą Zarządu Głównego SITLiD Kolega Lech Kazuła, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Poddębice wyróżniony został Złotą Odznaką Honorową.

Turniej połączony był ze szkoleniem z zakresu przebudowy plantacji topolowych prowadzonej w miejscowym nadleśnictwie. Przebudowano plantacje topolowe w wieku 30-45 lat. Przebudowa była związana z wiekiem topoli oraz koniecznością dostosowania składu gatunkowego do siedliska. W ramach przebudowy posadzono pasami młode dęby uzupełnione następnie sadzonkami modrzewia.

Plantacje topolowe sadzone były z myślą o dużym przyroście drewna. Miały zapewnić szeroką bazę surowcową dla przemysłu papierniczego. W całym kraju sadzono różnego rodzaju odmiany i klony topoli aby poznać ich wymagania i wykorzystać te najlepiej przystosowane do warunków Polski. Na terenie nadleśnictwa Kutno średnia miąższość grubizny pozyskana z hektara prowadzonej przebudowy wyniosła ok. 350 m3. Miąższość taką drzewostany innych gatunków osiągają w wieku 100 i więcej lat.  Stąd pytanie czy plantacje topolowe to jedynie zagrożenie? Czy może jest to pożądana, przyszłościowa rezerwa w produkcji drewna?

Klon – organizm potomny o takim samym materiale genetycznym co organizm macierzysty.