Lista aktualności Lista aktualności

Świętowaliśmy w Manufakturze

To już drugi raz gdy prezentowaliśmy leśne walory na rynku Manufaktury. Leśne odgłosy, zapachy i widok drzew zachęcał do odwiedzenia naszych stoisk.

Zaprosiliśmy łodzian oraz mieszkańców województwa do naszego leśnego zakątka. A było co poznawać. Wykorzystując swe zmysły poznawano zalety lasu i leśnych produktów.

Zmysł wzroku wiódł od jednego stoiska do następnego. A to kolorowe foldery, książeczki i gadżety, a to ciekawe informacje na tablicach. Na jednym stoisku historyczna kancelaria leśniczego oraz wyroby z drewna, na innym rzadkie gatunki roślin. Tu najmłodsi kolorowali zwierzątka i robili pocztówki, a tam nieco starsi odpowiadali na zagadki kół fortuny. Dorośli zaś mogli poczuć się jak prawdziwy leśniczy nabijając jubileuszową płytkę na olchowy krążek drewna. Jubileuszową gdyż Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi obchodzi w tym roku 70 lat istnienia. Nie wypada nie wspomnieć o grupie ptaków drapieżnych reprezentowanych przez młodą samicę orła przedniego, puchacza, sokoła wędrownego, raroga, jastrzębia i dwóch innych krzyżówek sokołów. Pokazy z ich udziałem cieszyły się dużym aplauzem wśród widowni. 

Zmysły smaku i powonienia wiodły nieodparcie do kuchni polowej. A tam grochówka, bigos i chleb ze smalcem. Wszystko oczywiście było wyrobem własnym bazującym w dużej części na leśnej zwierzynie. 

W centralnej części lecz nieco z tyłu, za świerkowym zagajnikiem, ukazywała się przechodniom ścieżka zmysłów. Był to wijący się "chodnik" ułożony z leśnego podłoża mchów, drewna, ziemi, ziół, kamieni i paru innych rzeczy. Spacerujący tą ścieżką szli z zamkniętymi oczami i z pomocą zmysłu dotyku rozpoznawali rodzaj podłoża. Spacer odbywał się bez butów by zwiększyć doznania. W tle towarzyszył nam świergot ptaków wykorzystując ostatni ze zmysłów, zmysł słuchu

Stoiskom Lasów Państwowych towarzyszyły także stoiska Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi, Lasu Miejskiego w Łodzi, Ogrodu Botanicznego, Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Rogowie, Filii UŁ w Piotrkowie Trybunalskim, Polskiego Towarzystwa Leśnego oraz sokolnicy z Zarządu Głównego PZŁ.