Lista aktualności Lista aktualności

Szeliniak w natarciu

Wiosna to dobry okres do obserwacji szeliniaków a uprawa sosnowa to miejsce ich najczęstszej bytności.

Nie jest to jednak chrząszcz, którego obecność jest mile widziana. Szeliniak jest jednym z najgroźniejszych szkodników drzew iglastych, sosny, świerka i modrzewia. Wyrządzane przez niego szkody są dotkliwe głównie dla upraw leśnych.

Chrząszcze na uprawy przyciąga zapach ściętych drzew. Dorosłe owady (tzw. imago) ściągają z okolicy i objadają korę młodych sadzonek, cieńsze przegryzając zupełnie. Larwy żerują na korzeniach pniaków. 

Jednym z elementów zapobiegającym nadmiernym pojawom szeliniaka na uprawie jest przelegiwanie zrębów. Jest to metoda najprostsza i najmniej kosztowna. Przyszła uprawa nie wabi już owadów żywicą. Wiadomym jest, że pojedyncze owady zawsze spotkamy na uprawie ale nie będą to ilości powodujące znaczące szkody. 

Inną metodą stosowaną w naszym nadleśnictwie jest wykopanie dołków kontrolnych na granicy upraw. Materiałem wabiącym owady jest feromon Hylodor lub krążki sosnowe ułożone na dnie dołków. W przypadku dużej ilości owadów liczbę dołków zagęszczamy i rozmieszczamy równomiernie wewnątrz upraw. 

Zdjęcia przedstawiają jedną z tegorocznych upraw, której zabezpieczenie wymagało wykonania prawie 190 dołków na 1 ha uprawy. Niemal od razu "zagościły" w niej owady.