Lista aktualności Lista aktualności

Wielkanoc u bocianów

To była emocjonująca Wielkanoc dla obserwatorów projektu Bociany Czarne Online.

Pierwsze jajo w gnieździe Dąb2 w woj. łódzkim, zajmowanym przez Ferminę3 i Florentino, zostało złożone 16.04.2022 r. o 00:31:58.

Wspólnie wypatrywaliśmy kolejnego świątecznego jaja, gdyż zwykle pojawia się w odstępie dwóch dni – nocą, kiedy nasze bociany odpoczywają na gnieździe. Nie mają zbyt dobrego wzroku, na otwartej przestrzeni sobie radzą, ale w lesie by się porozbijały. Nocą więc najczęściej para jest razem i wspólnie może witać kolejne jaja – jeśli tylko zmrok nie zatrzyma jednego z ptaków gdzieś poza domem, co się zdarza kilka razy w sezonie.

Choć mówi się o składaniu jaj "co dwa dni" liczyć raczej powinno się godziny - nie minęło 48 h, a na gnieździe witaliśmy drugie jajo. Ujrzeliśmy je na ekranie naszych komputerów o 23:41 17 kwietnia 2022 r. - w Wielką Niedzielę.

To nie koniec – spokojnie czekamy na następne jajo w gnieździe Dąb2.
Nasza para wciąż kopuluje kilkanaście razy dziennie i dużo czasu spędza teraz razem na gnieździe – choć zaczęły się już dyżury przy jajach i nie mogą wylatywać na żerowisko razem, jak dotychczas.

Konstrukcja gniazda każdego dnia jest wzmacniana – to kilkanaście kursów z patykami, mchem, gałęziami w wykonaniu naszego Florentino, pana domu na dębie.

Wysiadywanie jeszcze się na dobre nie zaczęło – potrwa od 32 do 38 dni, biorą w nim udział obydwa ptaki z pary, lecz wg dotychczasowych badań udział czasowy samca jest mniejszy – przyglądać się temu będziemy ponownie, ponieważ mamy to szczęście, że jesteśmy w stanie odróżnić samca od samicy. Florentino ma kilka cech charakterystycznych, które pozwalają go bez problemu rozpoznać.

Jak zawsze odwiedzający nasze gniazdo mogą obserwować także wielu aktorów drugoplanowych: był myszołów, puszczyk, jastrząb, sarny, dzik… Gniazdo ma dobrą widoczność, dzięki czemu widzimy więcej niż zakładał projekt.

Trzymamy kciuki za naszą parę i to, aby żaden bocian czy jastrząb jej nie niepokoił.

Transmisja projektu Bociany Czarne Online dostępna jest na Youtube: