Asset Publisher Asset Publisher

Program wsiedleń zwierzyny drobnej

Nadleśnictwo Poddębice informuje, że przystąpiło do ogólnopolskiego Programu wsiedleń zwierzyny drobnej.

24.09.13

Program realizowany jest w Ośrodku Hodowli Zwierzyny Nr 67. Grunty rolne OHZ obejmują obszar 3233 ha i stanowią 58 % powierzchni obwodu. Długa linia styku gruntów rolnych z lasem oraz liczne zadrzewienia śródpolne i umiejscowione wśród gruntów rolnych niewielkie kompleksy leśne tworzą doskonały biotop do bytowania zwierzyny drobnej.

Istniejąca populacja bażanta i kuropatwy na podstawie inwentaryzacji wiosennej szacowana jest na: kuropatwa 30 szt., bażant 280 szt. Nadleśnictwo realizując zadania Ośrodków Hodowli Zwierzyny, dąży do odtworzenia bytujących powszechnie na tych terenach przed kilku laty populacji bażanta i kuropatwy. W tym celu nadleśnictwo:

1. Wybudowało i wyposażyło wolierę o powierzchni około 300 m2 do okresowego przetrzymywania zakupionych ptaków. 

2. Planuje coroczny zakup kuropatw w ilości 300 szt. i bażantów w ilości 400 szt. przez okres 4 lat (2013-2016) w celu zasiedlenia łowiska tymi gatunkami.

3. Wybudować 20 szt. podsypów dla bażantów i kuropatw na terenie OHZ nr 67.

4. Wzmóc działania zmierzające do redukcji drapieżników ograniczających liczebność bażanta i kuropatwy na terenie OHZ.

5. Zapewnić opiekę weterynaryjną nad ptakami przetrzymywanymi w wolierze.

Zakupione ptaki kuropatw w liczbie 300 szt. będą przetrzymywane w wolierze i wypuszczane w okresie najbardziej korzystnym do zasiedlania łowiska. Bażanty będą wsiedlane bezpośrednio do łowiska w miejscach z istniejącymi podsypami i bliskim sąsiedztwem zbiorników wodnych. Nadleśnictwo wybuduje 20 szt. nowych podsypów dla bażantów kuropatw do których stale będzie dostarczana karma. W obwodzie zarządzanym przez Nadleśnictwo Poddębice, coroczne wsiedlanie bażantów w liczbie 400 osobników oraz kuropatw w liczbie 300 szt. przez okres 4 lat przy wykazywanej dużej trosce o prawidłowy rozwój populacji, powinno spowodować znaczny wzrost liczebności tych dwóch gatunków.

Zdjęcia z wypuszczania kuropatw do woliery.

J.Szymczak