Asset Publisher Asset Publisher

Ptaki na podglądzie

Ruszyły kolejne kamery podglądające życie ptaków i nie tylko.

Po żubrach (www.lasy.gov.pl) i bielikach kolejne gatunki zwierząt doczekały się rozgłosu. Ponownie uruchomiono podgląd do gniazda rybołowów (www.lasy.gov.pl). Ten rzadki w naszym kraju ptak (30-35 par lęgowych) zasiedla, oprócz starych drzew, także specjalne platformy na słupach wysokiego napięcia. Już prawie połowa naszej populacji wyprowadza w ten sposób lęgi. Być może "uczy" się takiego postępowania od populacji z Niemiec, gdzie zdecydowana większość gniazd znajduje się właśnie na takich słupach. 

Kolejnym gatunkiem, którego gniazda po raz pierwszy w tym roku można obejrzeć w internecie jest czapla siwa (www.dobrocin.olsztyn.lasy.gov.pl). Odmiennie od innych gatunków zainstalowano tu dwie kamery. Jedna ma szerszy podgląd do kolonii, druga pokazuje gniazda z bliska. 

Kolonia czapli zlokalizowana jest nad jeziorem w Nadleśnictwie Dobrocin na Mazurach. Czapliniec, bo tak nazywa się kolonia czapli, liczy ok. 100 gniazd. Obecnie dorosłe ptaki wysiadują już jaja. Po ok. 26 dniach wysiadywania wyklują się młode, które pozostaną w gnieździe przez ok. 2 miesiące. Nadleśnictwo Dobrocin ma dobre doświadczenia z podglądem ptaków. W poprzednich latach kamery zainstalowane były przy gnieździe bielików oraz w dziupli puszczyków. 

Ponownie ruszyła także emisja z budki puszczyka z Rogowa (www.cepl.sggw.pl). Naturalizowana na dziuplę skrzynka lęgowa znajduje się w arboretum w Rogowie. W ubiegłym roku, kiedy po raz pierwszy ruszył podgląd na żywo, gniazdo opuściły 3 młode. Ostatni z nich wyleciał z budki 9 maja. Na obecnym etapie na dnie skrzynki znajdują się 2 jaja. Czy lęg ostatecznie się uda należy jeszcze poczekać. O perypetiach tej pary można przeczytać w komentarzach pod obrazem z kamery. 

Zachęcamy również do odwiedzenia strony www.peregrinus.pl umożliwiającej podgląd do kilku gniazd wciąż rzadkiego w naszym kraju sokoła wędrownego. 

Nie tylko ptaki leśne są podglądane. Najliczniejszym chyba gatunkiem w Polsce, przy którego gniazdach są kamerki internetowe, jest bocian biały. Jedna z takich kamer znajduje się również w naszym regionie w Łasku (www.bociany.lask.pl). 

Podglądać zwierzęta można również w innych krajach a nawet kontynentach. Są kamery przy gniazdach bielika amerykańskiego (12), raroga (1) czy innych gatunków ptaków i ssaków (www.eenet.ee/EENet). 

Zachęcamy do odwiedzania świata nie zawsze nam dostępnego. Dzięki kamerom możemy poznać tajniki życia mniej lub bardziej skrytych gatunków.