Asset Publisher Asset Publisher

UWAGA! KONKURS "Leśny rozkwit"!

Zapraszamy do udziału w konkursie humanistyczno - przyrodniczym.

Czy drzewa mogą kwitnąć zimą? A jeśli tak to czym kwitną? A może przy okazji kraczą? Na te i inne pytania odpowiada wiersz Joanny Kulmowej "Kwitną gawrony". 

Pomysł zorganizowania konkursu internetowego narodził się w trakcie Zimowego Ptakoliczenia w Lutomiersku (patrz artykuł). W trakcie liczenia ptaków następowała przerwa, w trakcie której uczniowie rozwiązywali kartę pracy dotyczącą wspomnianego wiersza. Jak się przekonasz poniżej, drogi Czytelniku, wiersz dotyczy ptaków i drzew. Na liczenie ptaków jak znalazł. A przy okazji przypomina nieco z zasad języka polskiego. 

W związku z tym Nadleśnictwo Poddębice zaprasza uczniów klas IV-VI szkół podstawowych do konkursu "Leśny rozkwit". Osoby chętne do zmierzenia się z "rozpracowaniem" wiersza proszone są o nadsyłanie odpowiedzi pocztą elektroniczną na adres: sylwester.lisek@lodz.lasy.gov.pl. W tytule e-maila proszę napisać: Konkurs "Leśny rozkwit" a w tekście (lub w załączniku) pięć odpowiedzi na zadane pytania. Pracę należy podpisać swoim imieniem i nazwiskiem, podać klasę oraz szkołę. Prawidłowe lub szczególnie ciekawe odpowiedzi zostaną nagrodzone upominkami. Konkurs trwać będzie do końca marca br. W zależności od ilości zgłoszeń przyznamy nagrody wg klasy, umiejętności opisu lub wg kolejności zgłoszeń. Osoby, które wykażą się ponadprzeciętną znajomością tematu zostaną dodatkowo obdarowane książkami lub albumami przyrodniczymi. 

12.04.16. Informujemy, że 4 kwietnia rozstrzygnęliśmy konkurs. W konkursie wzięło  udział 11 osób ze szkół w Poddębicach, Bałdrzychowie, Kłódnej i Zygrach. Wszystkie otrzymały nagrody. Uczestnikom dziękujemy a wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach nadleśnictwa. 

A oto sam wiersz:

Joanna Kulmowa 

KWITNĄ GAWRONY

A czym drzewa kwitną w styczniu?
Wróblami.
Żeby ćwierkać, a nie szumieć nad nami.
I kawkami kwitną
żółto błękitną.
Żeby śpiewać, a nie szemrać koroną
A najczęściej kwitnie się gawronom.
Czarne liście.
I czarny śpiew.
Nie lubimy gawronich drzew.
Ale wiosną,
gdy odlecą gawrony,
znów powróci szum bardzo zielony.