Lista aktualności
Choinka dla życia 2022
Krew ratuje życie
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to nie dla wszystkich czas rodzinnych spotkań i radości. Są tacy, którzy spędzają je w szpitalu, gdzie czekają na Dar Życia - krew. Na wszystkich tych, którzy 14 grudnia (środa) podzielą się z potrzebującymi tym bezcennym darem, czeka wyjątkowe podziękowanie. Lasy Państwowe w ramach akcji „Choinka dla życia” przygotowały dla dawców świąteczne, naturalne drzewka.
Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy krwi, którzy 14 grudnia oddadzą krew lub jej składniki, otrzymają naturalne drzewka świąteczne. Akcja odbędzie się we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, łącznie w ponad 40 punktach w całej Polsce. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie www.choinkadlazycia.pl .
Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.
Tegoroczną akcję „Choinka dla życia” rozpoczynamy 13 grudnia, w przeddzień wydarzeń organizowanych lokalnie. Tego dnia o godz. 11.00 przed siedzibą DGLP odbędzie się briefing prasowy z udziałem wiceministrów Edwarda Siarki (resort środowiska) i Waldemara Kraski (resort zdrowia) oraz dyrektorów Małgorzaty Lorek (NCK) i Józefa Kubicy (Lasy Państwowe).
***
W związku z tym, już w najbliższą środę, nasze nadleśnictwo obecne będzie na ul. Franciszkańskiej przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. W godzinach od 7:00 do 16:00 wydamy choinki wszystkim tym, którzy poratują potrzebujących swoją krwią lub osoczem.
W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym, wypoczętym i zdrowym - nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków antykoncepcyjnych). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić ok. 2 l płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.
Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.
***
Jeśli nie możecie być tego dnia w Łodzi sprawdźcie inne adresy z naszej, łódzkiej dyrekcji:
BEŁCHATÓW ul. 1 Maja 1 |
KUTNO ul. N. Barlickiego 57 (wejście od pl. Piłsudskiego) |
PABIANICE ul. JANA PAWŁA II 5 |
PIOTRKÓW TRYBUNALSKI, PRZYCHODNIA ul. Słowackiego 74 |
RADOMSKO SZPITAL POWIATOWY ul. JAGIELLOŃSKA 36 |
SIERADZ ul. WNUKA 10 LOK. S6 |
SKIERNIEWICE ul. DWORCOWA 3j |
TOMASZÓW MAZOWIECKI ul. JANA PAWŁA II 35 |
WIELUŃ ul. SIERADZKA 56 |
ZDUŃSKA WOLA ul. DĄBROWSKIEGO 10 |
Pamiętaj! Krew to dar życia – zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddaj krew i uratuj zdrowie lub życie drugiemu człowiekowi.
Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.