Lista aktualności Lista aktualności

Sprzedaż choinek w 2022 roku

Naturalne i pachnące lasem.

Informujemy, że od 19 do 23 grudnia będziemy sprzedawać choinki z lasu (do wyczerpania zapasu).

Sprzedaż odbywać się będzie przy siedzibie nadleśnictwa (sprzedaż prowadzi leśnictwo Napoleonów) oraz w leśnictwie Szadek:

- Leśnictwo Szadek - Wielka Wieś 26; 98-240 Szadek

- biuro Nadleśnictwa - Rodrysin 18A; 99-200 Poddębice

Prosimy o wcześniejszy telefon do właściwego leśniczego lub podleśniczego! Kontakt 

W leśnictwie Napoleonów sprzedaż odbywać się będzie w godzinach 8:00-9:00, a we środę w godz. 8:00-12:00.

W przypadku leśnictwa Szadek choinki będą wycinane bezpośrednio przed zakupem. Kupujący sam wybierze sobie świąteczne drzewko :) Może je też samodzielnie wyciąć w ramach akcji #WytnijSobieChoinkę czy #ChoinkaOdLeśnika.

SKĄD pochodzą nasze drzewka?

W naszym przypadku sprzedajemy świerki ze specjalnie założonej plantacji choinkowej. Drzewka będą różnej wysokości, każdy wybierze coś dla siebie. Drzewka nie są idealne. Rosły w naturalnych warunkach w lesie, bez nawożenia czy specjalnego strzyżenia. Jak najbardziej ma to swój urok i zalety. Jedną z nich jest cena. Pozostaje na tym samym poziomie od lat.

CO POCZĄĆ Z ŻYWYM DRZEWKIEM PO ŚWIĘTACH?

Naturalna choinka może trafić na kompostownik i potem użyźnić glebę w ogrodzie, stać się ściółką pod rośliny. Inne rozwiązanie to wykorzystać ją na opał, a popiół drzewny zastosować jako nawóz. Są także punkty, w których oddamy choinkę za darmo i zostanie ona np. spalona w elektrociepłowni. Jeśli mamy choinkę w donicy i chcemy ją przesadzić do gruntu to musimy spełnić kilka warunków: nie trzymać jej w domu dłużej niż tydzień, nie używać brokatów czy sztucznego śniegu, przed wystawieniem na mróz oswoić z zimnem np. w garażu, po wystawieniu osłonić doniczkę słomą od mrozu i wiatru, podlewać przy temperaturze powyżej zera. Na wiosnę przesadzamy do gruntu!

Jak można jeszcze wykorzystać choinkę? Może posłużyć okryciu roślin na działce, pociąć i wykorzystać do tworzenia małych dzieł sztuki, ogrzania domu czy przerobić na kompost – tylko od nas zależy jak później wykorzystamy bożonarodzeniowe drzewko.
Nie zapominajmy też o przewadze oczywistej… naturalnych olejkach eterycznych – świerk pospolity wydziela piękny, żywiczny zapach i tworzy prawdziwe świąteczną atmosferę. Nawet kiedy nie dotykamy jego gałązek, zapach jest bardzo wyczuwalny.

Sztuczna choinka jest… no właśnie – sztuczna, plastikowa. Jej produkcja jest dużym obciążeniem dla Ziemi. Do wykonania zużyto substancje ropopochodne, mnóstwo energii i wody (jej zasoby maleją). Jej produkcja i transport z dalekich krajów pozostawia ogromny ślad węglowy. Dodatkowym minusem jest to, że będzie rozkładać się nawet 500 lat!

CHOINKI TO ODPADY KOMUNALNE

Naturalne choinki możemy bez żadnego problemu pozostawić przy śmietniku, gdzie będą traktowane jako odpady komunalne. Jeśli nie chcemy czekać na odbiór choinki przez służby komunalne możemy we własnym zakresie oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów jako odpad biodegradowalny – oczywiście drzewka muszą być pozbawione wszelkich lampek i ozdób, w tym wykonanych z tworzyw sztucznych, papieru, metalu i szkła.

A jeśli wciąż zastanawiacie się: sztuczna czy naturalna? To obejrzyjcie koniecznie ten odcinek serii Oblicza lasów: