Lista aktualności Lista aktualności

#zabierz5zlasu

Ochrona lasu to nasz obowiązek. CZYSTY LAS JEST LEPSZY, czyli akcja #zabierz5zlasu

Nieustannie, we współpracy z innymi służbami, walczymy z nielegalnym wyrzucaniem śmieci – niestety w związku z nowymi zasadami segregacji odpadów można zauważyć wzrost ilości śmieci wyrzucanych nielegalnie do lasu. Śmieci z domostw odbierane są rzadziej, zwłaszcza w małych miejscowościach i wsiach, np. raz w miesiącu. Nie pomaga wzrost kosztu wywozu śmieci. Efekt jest taki, że ludzie pozbywają się odpadów na własną rękę…wywożąc je do lasu!

Z roku na rok wzrasta kwota, którą Lasy Państwowe przeznaczają na wywóz śmieci oraz ilość sprzątanych śmieci. W ubiegłym roku LP przeznaczyły niemal 20 mln zł, a z leśnych ostępów wywieziono ok. 108 tys. m3.

Według danych z 2019 r. tylko na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi zebrano około 5 tys. m3 śmieci. To jakby rozładować w jednym miejscu 125 wagonów kolejowych (o pojemności 40 m3). W naszej Dyrekcji w zeszłym oku przeznaczonych na ten cel zostało ok. 1 i pół miliona złotych. W lasach zarządzanych przez RDLP w Łodzi zainstalowany jest również w wielu miejscach monitoring – np. przy często zaśmiecanych parkingach leśnych. Śmieci wciąż przybywa, choć stale rośnie także liczba udanych interwencji, a co za tym idzie – ukaranych za śmiecenie. 

Z kolei na terenie Nadleśnictwa Poddębice zebrano 245 m3 za kwotę 47 tysięcy złotych. Są to znaczne kwoty, które można byłoby przeznaczyć na bardziej pożyteczne cele.

Sprawców wykrywamy coraz więcej także dzięki współpracy społeczeństwa. Po zgłoszeniu nielegalnego wysypiska Strażnicy leśni jadą we wskazane miejsce. I jak zawsze w tego typu przypadkach podejmują próbę ustalenia tożsamości właściciela śmieci. Jeśli udaje się ustalić do kogo należały odpady, zostaje on ukarany mandatem i coraz częściej zostaje zobowiązany do posprzątania nielegalnego wysypiska.

Ponad 80 proc. śmieci znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, przez stare opony, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach.

Zaśmiecanie lasu to szkodnictwo leśne  zadania w tym zakresie wykonują pracownicy Służby Leśnej, w szczególności służba terenowa (leśniczowie i podleśniczowie) oraz Straż Leśna. Nie zmienia to faktu, że każdy pracownik Lasów Państwowych jest odpowiedzialny za porządek w lesie. Tak samo jak każdy obywatel – lasy to dobro wspólne. Bez pomocy indywidualnych ludzi, wspólnych akcji leśników i społeczeństwa, bez stałych bywalców i miłośników lasu, którzy z każdego wyjścia do lasu wracają z workiem zebranych śmieci, byłoby jeszcze gorzej.

Ponownie zachęcamy więc do prostego działania na rzecz czystych lasów – zaangażowania w challange #zabierz5zlasu. Jak dołączyć do wyzwania?

1. Ze spaceru do lasu zabierz minimum 5 śmieci.
2. Sfotografuj je i wrzuc zdjęcie do internetu wpisując hasło akcji #zabierz5zlasu i oznacz znajomych.
3. Oznaczone osoby robią dokładnie to samo - idą do lasu, zabierają śmieci, robią zdjęcie i  i w swoim poście oznaczają kolejne osoby.

I w ten prosty sposób z lasu znikają kolejne śmieci! Zachęcamy każdego kto kocha las – jeśli wybierasz się na spacer po lesie weź ze sobą worek na śmieci i w ten sposób połącz przyjemne z pożytecznym.

*

Gdzie zgłosić nielegalne wysypisko?
Jeśli wysypisko znajduje się na terenie LP zadzwonić prosimy do biura zarządzajacego terenem Nadleśnictwa lub do Straży Leśnej (bezpośrednie kontakty na stronie Nadleśnictw) – oczywiście koniecznie należy podać jak najdokładniejszą lokalizację.
W innym przypadku zgłaszaj:

  •     Straży Gminnej lub Straży Miejskiej,
  •     Policji,
  •     Wójtowi gminy.