Lista aktualności Lista aktualności

Bocian czarny on line

Zajrzyj do dwóch gniazd bociana czarnego.

Po jednosezonowym podglądzie do gniazda bielika w Nadleśnictwie Kutno w 2012 roku Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi znowu ma się czym pochwalić. Tym razem udostępniono podgląd aż do dwóch gniazd bociana czarnego. W Polsce to pierwszy udany podgląd do gniazda tego gatunku. Jest to również jeden z nielicznych przypadków w Europie. 

Osłonę naukową projektu prowadzi pracownik Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Piotr Zieliński. Projekt powstał dzięki finansowemu wsparciu Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.

Gniazda zlokalizowane są na na dębie i sośnie. Są to dorodne i wiekowe drzewa. Pierśnica dębu wynosi 92 cm, a  sosny 90 cm. W Polsce środkowej 56% gniazd bocianów czarnych znajduje się na dębach, 33% na sosnach, a 11% na innych gatunkach drzew.

Transmisja online z gniazd naszych tajemniczych ptaków to wspólny projekt edukacyjny Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi i Komitetu Ochrony Orłów

Bocian czarny jest dobrym przykładem gatunku, który dzięki człowiekowi się odrodził. W 1966 liczebność całkowitą szacowano na 500 – 530 par lęgowych. W latach 1981-1982 wartości te wynosiły 800-900 par lęgowych. Dzięki ochronie, wysiłkom leśników, naukowców i miłośników przyrody udało się je ocalić i stworzyć im odpowiednie warunki bytowania. Aktualnie liczebność bociana czarnego w Polsce szacowana jest na 1400-1600 par. I stale rośnie. 

Ptak, zwany niegdyś hajstrą, był skryty i stronił od ludzi. Mieszkał w wilgotnych i podmokłych lasach. Obecnie jego gniazda znajdują się w nawet suchych kompleksach leśnych pod warunkiem obecności terenów podmokłych w niedalekiej odległości. W naszym nadleśnictwie najbliższe gniazdo od siedliska ludzkiego znajdowało się w odległości nieco ponad 100 m. 

Obserwacje boćków czarnych nie należą już do rzadkości. W naszej okolicy najlepszym miejscem jest zbiornik Jeziorsko ale widać to także na mniejszych stawach i rzekach. Na początku maja krążył nawet nad Poddębicami. 

Mimo optymistycznych danych pamiętajmy, że jest nadal gatunek nieliczny a wokół jego gniazd tworzy się strefy ochronne. Strefa ścisła, wyznaczona w promieniu do 200 m od gniazda, oznacza całkowity zakaz wstępu a także zakaz ścinki drzew. Strefa częściowa, tworzona do 500 m od gniazda, zakazuje wstępu od 15 marca do 31 sierpnia. Także, jeżeli będąc w lesie znaleźliśmy się koło dużego gniazda należy natychmiast opuścić to miejsce a informację o jego lokalizacji przekazać do miejscowego leśniczego. I zachowajmy ją w tajemnicy. Pamiętajmy, że niepokojenie czy nawet fotografowanie tego gatunku przy gnieździe jest niedozwolone.

Aby zajrzeć do gniazd zapraszamy tutaj http://www.lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne

Polub akcję na facebooku https://www.facebook.com/LasyPanstwoweLodz/

Aby zobaczyć podgląd do gniazd innych gatunków zapraszamy do artykułu www.poddebice.lodz.lasy.gov.pl/ptaki-na-podgladzie