Lista aktualności Lista aktualności

Brudnica znów liczna

Czyżby czekała nas kolejna gradacja?

Letnie kontrole przeprowadzone w Nadleśnictwie Poddębice wykazały rosnące zagrożenie ze strony brudnicy mniszki. Do pułapek feromonowych służących do odłowu samców owada i prognozowania zagrożenia schwytało się ponad 48 tysięcy osobników. Podczas transektów, podczas których liczy się samice owada, zebrano 352 sztuki. Dla porównania, w ubiegłym roku zebrano prawie 38 tysięcy samców i 1 samicę.

Powyższe liczby należy porównać do danych z lat 2011 – 2013 kiedy to miała miejsce poprzednia gradacja brudnicy. W 2011 roku do pułapek złapano ponad 61 tysięcy samców i 107 samic. W 2012 – 56 tys. samców i 1061 samic, w 2013 roku, już po oprysku, 40 tys. samców i 3 samice. Jak widać to nie liczba samców a samic decyduje o zagrożeniu. Samce jedynie to zagrożenie sygnalizują.

W trakcie kontroli znajdowano również dorosłe barczatki sosnówki oraz ich oprzędy. Owad ten może współwystępować z mniszką i, podobnie jak ona, w dużych ilościach stanowi zagrożenie dla lasu.

Aktualnie największe zagrożenie występuje leśnictwach Księże Młyny, Rożdżały, Kamionacz i Reduchów. Pozostaje mieć nadzieję, że tak powszechne występowanie szkodnika spowoduje wzmocnienie się tzw. naturalnego oporu środowiska. Ten naturalny opór to zwiększenie liczebności drapieżników i pasożytów żywiących się gąsienicami mniszki. Są to głównie owady, grzyby oraz inne drobnoustroje wspomagające ochronę lasu.

Egzuwie to poczwarka, z której wyleciał motyl.

Brudnica mniszka jest groźnym owadem w lasach. Owad dorosły brudnicy jest motylem o białych skrzydłach z czarnym zygzakiem na pierwszej parze. Podczas gradacji część populacji dostaje czarnej barwy (takie motyle są już spotykane w naszych lasach.) Gąsienice pokryte są włoskami. Z tego powodu nie są chętnie zjadane przez ptaki. 

Jeszcze jedna uwaga do osób korzystających z lasu. Widząc wiszące na drzewach pułapki w postaci worków, plastikowych lejków, itp. miejmy świadomość, że służą one do prognozowania zagrożenia lasu. Prosimy ich nie niszczyć a owadów nie wypuszczać. Dzięki nim wiemy co las może czekać w najbliższej przyszłości. Dziękujemy.