Lista aktualności Lista aktualności

Choinka dla życia 2022

Krew ratuje życie

Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia to nie dla wszystkich czas rodzinnych spotkań i radości. Są tacy, którzy spędzają je w szpitalu, gdzie czekają na Dar Życia - krew. Na wszystkich tych, którzy 14 grudnia (środa) podzielą się z potrzebującymi tym bezcennym darem, czeka wyjątkowe podziękowanie. Lasy Państwowe w ramach akcji „Choinka dla życia” przygotowały dla dawców świąteczne, naturalne drzewka.

Lasy Państwowe wspólnie z Narodowym Centrum Krwi przygotowały akcję promującą ideę honorowego krwiodawstwa. Dawcy krwi, którzy 14 grudnia oddadzą krew lub jej składniki, otrzymają naturalne drzewka świąteczne. Akcja odbędzie się we współpracy z Regionalnymi Centrami Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, łącznie w ponad 40 punktach w całej Polsce. Szczegółowe informacje i mapa, gdzie można oddać krew w ramach akcji, dostępne są na stronie www.choinkadlazycia.pl .

Krwiodawstwo to misja i odpowiedzialność. Świadomość uratowania komuś życia jest jedną z najistotniejszych wartości honorowego krwiodawstwa, a krew jest najcenniejszym darem, jaki może podarować człowiek.

Tegoroczną akcję „Choinka dla życia” rozpoczynamy 13 grudnia, w przeddzień wydarzeń organizowanych lokalnie. Tego dnia o godz. 11.00 przed siedzibą DGLP odbędzie się briefing prasowy z udziałem wiceministrów Edwarda Siarki (resort środowiska) i Waldemara Kraski (resort zdrowia) oraz dyrektorów Małgorzaty Lorek (NCK) i Józefa Kubicy (Lasy Państwowe).

***

W związku z tym, już w najbliższą środę, nasze nadleśnictwo obecne będzie na ul. Franciszkańskiej przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi. W godzinach od 7:00 do 16:00 wydamy choinki wszystkim tym, którzy poratują potrzebujących swoją krwią lub osoczem.

W dniu oddania krwi trzeba być wyspanym, wypoczętym i zdrowym - nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować żadnych leków (zasada ta nie dotyczy środków antykoncepcyjnych). Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić ok. 2 l płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów, u których w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie wykonano akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, nie miały wykonanych zabiegów operacyjnych, endoskopowych i innych diagnostycznych badań (np. gastroskopii, panendoskopii, artroskopii, laparoskopii) oraz nie były leczone krwią i jej składnikami.

 

***

Jeśli nie możecie być tego dnia w Łodzi sprawdźcie inne adresy z naszej, łódzkiej dyrekcji:

BEŁCHATÓW ul. 1 Maja 1

KUTNO ul. N. Barlickiego 57 (wejście od pl. Piłsudskiego)

PABIANICE ul. JANA PAWŁA II 5 

PIOTRKÓW TRYBUNALSKI, PRZYCHODNIA ul. Słowackiego 74

RADOMSKO SZPITAL POWIATOWY ul. JAGIELLOŃSKA 36

SIERADZ ul. WNUKA 10 LOK. S6

SKIERNIEWICE ul. DWORCOWA 3j

TOMASZÓW MAZOWIECKI ul. JANA PAWŁA II 35

WIELUŃ ul. SIERADZKA 56

ZDUŃSKA WOLA ul. DĄBROWSKIEGO 10

 

Pamiętaj! Krew to dar życia – zgłoś się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddaj krew i uratuj zdrowie lub życie drugiemu człowiekowi.

Więcej informacji jest dostępnych na stronach internetowych: Narodowego Centrum Krwi, Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ogólnopolskiej kampanii społecznej „Twoja krew, moje życie”.