Lista aktualności Lista aktualności

Okratek australijski w naszych lasach

Obcy gatunek grzyba znaleziono w leśnictwie Wilamów.

Nowe stanowiska rzadkich i ciekawych roślin oraz grzyba odkryto w minionym tygodniu w lasach Nadleśnictwa Poddębice.

W okolicach Szadku w trakcie prac leśnych znaleziono stanowisko grzyba o nazwie okratek australijski Clathrus archeri, ang. Divil’s claw, czyli „szpon (pazur) diabła”. Grzyb należy do rodziny sromotnikowatych, co sugeruje jego nieciekawy zapach.

Po raz pierwszy pojawił się w Europie w 1914 roku we Francji. W Polsce stanowiska potwierdzono w latach 70-tych XX w. Znaleziono go wtedy na Dolnym Śląsku oraz w okolicach Biłgoraja, na wschodzie Polski. Dziś występuje na ponad stu stanowiskach: w Polsce południowo-wschodniej, na Dolnym Śląsku, wybrzeżu bałtyckim czy w Polsce centralnej. Rozmieszczenie gatunku znaleźć można na stronie Polskiej Akademii Nauk https://www.iop.krakow.pl/ias/species/309 Nasze stanowisko idealnie wpisuje się w jego aktualny zasięg. Jak na razie znaleziono trzy sztuki tego ciekawego, choć obcego naszej przyrodzie, grzyba.

Kolejne stanowisko dotyczy widłaka goździstego. Na terenie Nadleśnictwa Poddębice mamy dotychczas potwierdzonych 10 stanowisk tego widłaka. W lasach występuje też widłak jałowcowaty – na 11 stanowiskach oraz mamy jedno stanowisko, znacznie rzadszego – widłaka spłaszczonego. Najnowsze stanowisko widłaka goździstego wykryto w okolicach wsi Zygry, w gm. Zadzim. Podczas trzebieży, czyli przecinki starszego lasu, znaleziono kilkadziesiąt okazów tej chronionej rośliny.

Widłaki chronione są m.in. dlatego, że bardzo wolno rozmnażają się wegetatywnie, czyli poprzez nasiona. Cykl wytwarzania nasion i pojawienia się rośliny może trwać nawet 25 lat! Na szczęście dla nich rozmnażają się również wegetatywnie, czyli poprzez płożące się i zakorzeniające pędy.

Stanowiska znalezionych gatunków zostały oznaczone w terenie aby nie zniszczyć ich w trakcie prac leśnych. Ich lokalizacja pozostanie również utajniona. Przy okazji przypominamy, że widłaki są w Polsce pod ochroną gatunkową.

Fot. Hubert Puławski (okratek), Andrzej Olejniczak (w. goździsty), Sylwester lisek (w. spłaszczony, w. jałowcowaty)