Lista aktualności Lista aktualności

Pierwsze zajęcia w ogródku dydaktycznym

Nadleśnictwo Poddębice z przyjemnością informuje, że odbyły się już pierwsze zajęcia na terenie ogródka dydaktycznego w Rodrysinie.

5.11.13

Uczniowie dwóch pierwszych klas ze Szkoły Podstawowej w Poddębicach uczestniczyli w zajęciach, na których po raz pierwszy wykorzystano przyrządy edukacyjne w nowopowstałym ogródku. Na początku zajęć dzieci entuzjastycznie zapoznały się z przyrządami. Pojedynczo i grupami dokonywały "rozpoznania" terenu, obracały tabliczki próbując swych sił w rozwiązywaniu zagadek, sprawdzały ciężar i walory akustyczne drewna. Następnie udano się do lasu w poszukiwaniu roślin i zwierząt przedstawionych na tablicach. Powrót był kolejną okazją do ugruntowania wiadomości oraz do ... zabawy. 

Entuzjazm dzieci w korzystaniu z nowej formy edukacji jest świadectwem dokonania właściwego wyboru. Do istniejących już na terenie osady w Rodrysinie sali i zestawu tablic dołączyliśmy ogródek z trzynastoma przyrządami. Są to:

  • mobilne koło fortuny z możliwością wykorzystania w innym miejscu,

  • trzy zestawy działające na zasadzie gry kółko i krzyżyk, 

  • trzy słupy z obracanymi sześcianami, tzw. światowidy,

  • zestawy informujące o ciężarze drewna i jego właściwościach, historii zapisanej w drewnie i łańcuchach pokarmowych,

  • dwa zestawy interaktywne łączące zwierzęta z ich domem oraz młode osobniki z dorosłymi

  • oraz cieszący się dużym powodzeniem przyrząd leśne cymbały umożliwiający grę na drewnie. 

Ponadto wyposażyliśmy salę edukacyjną w sześć interaktywnych tablic zagadek i jedną tablicę elektroniczną z odgłosami lasu oraz wymieniliśmy sześć zniszczonych tablic na ścieżkach edukacyjnych w Jamnie i Reduchowie. Mamy nadzieję, że podjęte działania przyczynią się do wzrostu wiedzy o przyrodzie i zachęcą dzieci, młodzież i dorosłych do odwiedzin lasu i naszych obiektów. 

Zadanie „Prowadzenie edukacji przyrodniczej w Nadleśnictwie Poddębice w latach 2012 – 2013" zrealizowano dzięki dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, umowa nr 676/EE/D/2012.