Lista aktualności Lista aktualności

Ocena trofeów łowieckich

Szpicaki, widłaki, szóstaki, myłkusy, szydlarze i perukarz gościły w ostatni piątek w naszym biurze w Poddębicach.

Kolejny rok z rzędu w biurze nadleśnictwa Poddębice odbyła się ocena parostków kozłów, czyli samców sarny, pozyskanych w granicach administracyjnych nadleśnictwa. 

Członkowie komisji Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Sieradzu ocenili 261 sztuk poroża rogaczy pozyskanych przez 19 kół łowieckich na terenie 27 obwodów łowieckich. Oceniali oni prawidłowość odstrzału na podstawie uzębienia żuchwy i formy poroża. Dzięki znanym kryteriom wiadomym jest w jakim wieku i w jakim porożu można dokonać prawidłowego odstrzału. Tradycyjnie już najwięcej najciekawszych trofeów pozyskało Koło Łowieckie Gęgawa. Bogate siedliska polno - łąkowe stanowią dobrą bazę żerową, która w połączeniu z genetycznymi uwarunkowaniami saren daje bardzo dobre efekty trofealne. W trakcie prac komisji trafił się również nieprawidłowy odstrzał, który został wychwycony i skierowany do ukarania. 

Coraz liczniejsza sarna powoduje zwiększanie się poziomu szkód w uprawach rolnych i leśnych. Prawidłowo prowadzono gospodarka łowiecka polega na pozyskiwaniu, obok rogaczy, również kóz (samic) i koźlaków (młodych). Dzięki temu utrzymuje się stabilna i zdrowa populacja sarny, która w naszym rejonie ma się bardzo dobrze.