Aktualizacje "Zanocuj w lesie"

Od maja można nocować w wybranych miejscach lasu.

Nadleśnictwo Poddębice wyznaczyło specjalne obszary leśne o powierzchni ponad 1400 hektarów, gdzie miłośnicy bushcraftu i survivalu mogą uprawiać swoje hobby bez obaw o naruszenie ustawy o lasach. Są to tereny przeznaczone dla miłośników bushcraftu i surwiwalu, ale też po prostu ludzi którzy chcą przenocować w lesie "na dziko" bez specjalnej infrastruktury.

Aby nie ograniczać możliwości noclegu nadleśnictwo zlokalizowało strefy noclegu w wielu kompleksach leśnych. Prosimy o uszanowanie lasu oraz przestrzeganie wszystkich poniższych zasad i zaleceń.

Lokalizacja stref widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone, z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z regulaminem programu „Zanocuj w lesie” (załącznik poniżej). Nadleśnictwo nie wyznaczyło na terenie obszarów miejsc do palenia ognisk lub używania otwartego ognia.

Nadleśnictwo nie dopuszcza palenia ognisk. Dopuszczalne jest natomiast używanie kuchenek gazowych zgodnie z warunkami z Regulaminu.

Zapoznaj się mapą okresowego zakazu wstępu do lasu [link]  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

W tym miejscu będą podawane lokalizacje dot. prac gospodarczych na obszarach Programu:

  

W przypadku wycinki drzew ustawione zostają przy drogach żółte tablice ostrzegawcze Zakaz wstępu.

Zapoznaj się z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu www.poddebice.lodz.lasy.gov.pl/bezpiecznie-w-lesie

Jesień i zima to okres polowań zbiorowych. Prosimy o zapoznanie się z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar, w którym się odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 

Na obszarach gospodaruje kilkanaście kół łowieckich. Koła nie dysponują stronami internetowymi. Jedyna możliwość kontaktu to prywatne e-maile i nr telefonów. W związku z czym, dla własnego bezpieczeństwa, każdorazowo należy poinformować koordynatora o pobycie w lesie. Informacja przekazana zostanie do właściwego koła łowieckiego. 

Mapa kół i strefy znajdą się poniżej w załączniku.

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz uzyskać zgodę nadleśnictwa.  Prośbę wyślij na adres poddebice@lodz.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu.

Podaj następujące dane:

  • imię i nazwisko zgłaszającego,
  • telefon kontaktowy,
  • mail kontaktowy,
  • liczbę nocy (daty),
  • liczbę osób,
  • planowane miejsce biwakowania (nr oddziału lub najbliższą miejscowość),
  • zgodę na przetwarzanie danych osobowych

Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Katarzyna Kaźmierczak  k.kazmierczak@lodz.lasy.gov.pl , 728 987 603 (preferowany kontakt mailowy w dni robocze).

Zachęcamy osoby biorące udział w projekcie ale również korzystające w inny, turystyczny lub rekreacyjny, sposób z lasu, o wzięcie udziału w anonimowej ankiecie. Link do niej znajduje się tutaj (http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl)

 

Opracowano na podstawie strony internetowej Nadleśnictwa Gdańsk.