Lista aktualności Lista aktualności

Wolniej znaczy ostrożniej

W lesie k. Poddębic wprowadzono ograniczenie prędkości.

UWAGA!!!

Od piątku, 29 listopada br., na drodze krajowej nr 72 prowadzącej z Poddębic do Uniejowa ustawiono znak ograniczenia prędkości do 70 km/h. A dokładniej ograniczenie obowiązuje na odcinku lasu od miejscowości Rodrysin do Niewiesza. 

O zagrożeniach jakie niesie szybka jazda w lesie piszemy regularnie na naszym profilu Fb. Kolizja pojazdu z sarną, dzikiem czy danielem może być tragiczna w skutkach zarówno dla zwierząt jak i dla ludzi. Pamiętajmy, zwierzęta są najbardziej aktywne o zmierzchu i o świcie. Właśnie wtedy trzeba zachować szczególną ostrożność. Co nie oznacza, że tylko wtedy należy mieć się na baczności. Zwierzęta są aktywne całą dobę a teren leśny jest ich naturalnym schronieniem. Gdy jedne śpią, inne ruszają na łowy. 

Znaki pojawiły się wskutek zwiększenia liczby pojazdów przejeżdżających tym odcinkiem drogi. Spowodowało ono większą liczbę kolizji ze zwierzętami. Nadeśnictwo Poddębice wraz z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad postanowiło zwiększyć bezpieczeństwo przejazdu. Podczas gdy GDDKiA wprowadziła ograniczenie prędkości nadleśnictwo wycina krzewy wzdłuż drogi. W promieniu 30 m z obu stron pasa drogowego polepsza się widoczność; kierowca widzi zwierzęta, one widzą jego. Obie strony mają czas na reakcję. 

Mamy nadzieję, że ograniczenie prędkości zapewni bezpieczeństwo nie tylko kierowcom, ale także zwierzętom, które licznie zamieszkują tutejszy las. Prosimy nie lekceważyć znaków. 

Fot. Piotr Zdunek